דף הבית / מגזין / מצאנו חתול לכוד בפיר או בבור ביוב – מה עושים?

מצאנו חתול לכוד בפיר או בבור ביוב – מה עושים?

חתולים מצליחים לייצר אמפתיה אצל בני אדם בשלל דרכים. כשאנחנו נתקלים בחתול שנתקע בתוך בור ביוב או חתולה שנלכדה בפיר, באופן טבעי נרצה לעזור להם. על-מנת להציל את בעל החיים כדאי ליישם את העצות הבאות.

לא להתקרב יותר מדי

בדיוק כמו בן אדם, חתול שנמצא במצוקה מרגיש לחץ רב ולכן עלול להיות מבוהל. אם נתקרב אליו באופן לא מושכל, הוא עלול להילחץ עוד יותר ובגלל הפחד להזיק לעצמו – להיכנס עוד יותר לעומק הבור או הפיר, ליפול ולסבול מחבלות שונות, ועוד. בהתאם ההמלצה הראשונה היא לא לנסות להתקרב אל החתול וגם לא לנסות להציל אותו בכוחות עצמכם אם אתם לא מיומנים בכך.

ניטור השטח ומיפוי הסכנות

איש מקצוע מנוסה, שכבר חילץ חתולים לכודים מבורות ביוב או מפיר כזה או אחר יגיע למקום ובשלב ראשון יבחן את השטח. לאחר סריקה ומיפוי הסכנות, וכמובן על בסיס הידע הרלוונטי הרב שהצטבר אצלו, הוא יוכל לגבש תוכנית אופטימלית להצלת בעל החיים מבלי לייצר סיכונים מיותרים.

עוד כדאי לדעת שמחלצים מיומנים יודעים איך לגשת אל כל חתול, גם כשהוא חווה סטרס, מבלי להלחיץ אותו – אלא להפך, להרגיע אותו כך שהוא ישתף פעולה עם החילוץ.

פתרונות פרקטיים לכל מצב כולל אלתור

המרכיב העיקרי של חילוץ חתולים לכודים בבור ביוב או בפיר הוא העלאתם אל פני השטח. לצורך זה סביר להניח שיהיה צורך להשתמש באמצעים שונים ולפעמים גם לאלתר פתרון שיתאים לתנאי השטח. על-מנת לפתות את החתול להיכנס אל אותו אמצעי שיאפשר את שליפתו מהביוב, משתמשים ברוב המקרים באוכל רטוב שחתולים מאוד אוהבים. השליפה חייבת להתבצע במהירות וגם בזהירות, כדי לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר כשהחתול אוכל את האוכל, ולכן נדרשת מיומנות גבוהה.

מענה מהיר מאוד לכל פנייה

חתול שנתקע בבור ביוב או בפיר עלול לסבול גם מפציעה, ובוודאי שמרעב וצמא (מה גם שלפעמים אי אפשר לדעת כמה זמן הוא כבר לכוד במקום). בהתאם הפרמטר העיקרי לבחירת איש מקצוע שיגיע ויחלץ את בעל החיים האומלל הוא זמינות. מחלצים שיכולים להגיע באופן מידי, או תוך זמן קצר מאוד, הם האופציה העדיפה, ובמקביל כדאי לוודא גם שמדובר באיש מקצוע עם ניסיון ועם יכולת מוכחת להתמודד גם עם תנאי שטח מאתגרים. לאחר החילוץ ייבחן המצב של החתול ובמידת הצורך יש להעביר אותו לטיפול וטרינרי.

אודות כותב המאמר

התוכן באתר חתוליק נכתב על ידי כותבים וחובבי חתולים שונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום החתולים, כדי שכל מי שמחפש חתול יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. למידע נוסף אתם מוזמנים להיכנס לעמוד האודות שלנו.

סוגי חתולים פופולריים