דף הבית / מגזין / השוואה בין אילוף כלבים לאילוף חתולים

השוואה בין אילוף כלבים לאילוף חתולים

למרות שמדובר בחיות המחמד הפופולריות בעולם, יש שוני בין אילוף כלב לאילוף של חתול. הכלב הינה חיה אשר נהגה להיות בלהקה ופיתחה תחושת הערצה כלפי מנהיג הלהקה והחתול נחשב חיית בר שבויתה בהצלחה אך זקוקה לטיפוח אלמנט הציידות אשר טבועה בבסיסה. בכתבה הבאה, נערוך השווא קטנה בין אילוף של כלבים לבין אילוף של חתולים

צרכים – דמיון ושונה בין בעלי החיים על ארבע

למרות שגם הכלב וגם החתול הם חיות נקיות, הרגלי הצרכים שלהם והאופי שבו צריך לעבוד עליהם שונים באופן מהותי. החתול צריך מקום שבו הוא יוכל לדעת שהוא המקום הבטוח בשבילו בשביל לעשות צרכים ובדרך כלל קל יותר לאמן את החתול לעשות צרכים במקום אחד. כלבים להבדיל, אינם חשים צורך לעשות צרכים במקום אחד ולכן קשה יותר לאלף אותם לעשיית צרכים ולהתאפקות מאשר חתולים.

שהייה באופן עצמאי – חתולים יכולים לשהות שעות לבד

אלמנט נוסף אשר בולט לעין באילוף כלבים וחתולים טמון בשוני שלהם באספקט החברתי. החתול יכול להעסיק את עצמו ( בתנאי שכמובן מספקים לו את הגירויים אשר מתאימים למוח, לאינסטינקטים ולטבע שלו) לבד במשך שהות. הכלב להבדיל, זקוק הרבה פעמים לחינוך לשהות לבד. זאת משום שהוא נוטה להיקשר לבעלים ועלול לנבוח ולבכות כאשר משאירים אותו לבד. גם כאן האילוף טמון בהפעלה נכונה ויצירת גירויים שיסיחו את הדעת אולם בפועל זה שונה

מזון – יצירת הרגלים נכונים אך שונים

החתול נחשב לעצמאי יותר ברמת המזון וכיאה לצייד קטן יודע שהוא צריך להשיג את האוכל שלו מתי שהוא רעב. לכן נהוג בתהליך האילוף להניח צלוחיות במקומות אשר החתול יוכל להגיע אליהם בטיפוס קל ולאכול כאשר הוא רעב ולא בשעות מוגדרות. להבדיל, הכלב זקוק לשעות אכילה מוגדרות ורצוי להוציא את הכלי עם המזון במקרה שהכלב לא אכל. 

פעילות גופנית – זהה אך שונה

גם החתולים וגם הכלבים זקוקים לפעילות גופנית רציפה בכדי למנוע השמנה ושורה של מחלות אשר עלולות לנבוע בעקבותיה. אצל כלבים, תהליך זה מושג על הליכה לגינת הכלבים, טיולי ארוכים ומשחקים של כדור שבהן הכלב רץ להביא אותו תמורת תגמול תזונתי. אצל חתולים, העניין הוא שונה מכיוון שהם לא יכולים לצאת מהדירה ולכן מירב הפעילות הגופנית שלהם נעשית בדרך של משחק. משחקים קלאסיים שבהם החתול מזנק על מדפים מיוחדים נחשבים בשנים האחרונות לחובה וזאת לצד שורה של משחקים ידניים (וחבל פשוט) שבהם החתול מזיז את כל הגפיים שלו.

לסיכום, חתולים וכלבים כאחד זקוקים לאילוף. יחד עם זאת, השונה בין החיות דורש טיפול שונה אולם מאפשר הנאה, חברות וחיזוק הקשר בין הבעלים לחיות המחמד.

למידע נוסף על אילוף כלבים, בקרו באתר של חברת טופ אילוף בכתובת: https://dogaddict.co.il/

אודות כותב המאמר

התוכן באתר חתוליק נכתב על ידי כותבים וחובבי חתולים שונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום החתולים, כדי שכל מי שמחפש חתול יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. למידע נוסף אתם מוזמנים להיכנס לעמוד האודות שלנו.

סוגי חתולים פופולריים