דף הבית / מגזין / למה חשוב לחסן חתולי בית?

למה חשוב לחסן חתולי בית?

חיסון חתולי בית חיוני כדי למנוע הידבקות במחלות קשות וכדי למנוע הפצה של מחלות זיהומיות מסוימות. חיסונים שגרתיים מגינים על חתולים מפני מחלות שעלולות להיות מסכנות חיים, וגם עוזרים למנוע את התפשטותן של מחלות מחתולי בית לחתולי רחוב ולהפך. כל מי שמאמץ חתולים ומטפל בהם, יודע כמה חשוב להקפיד על ביקורים קבועים במרפאת הווטרינר ועל חיסוני השגרה שהוא מציע בהמלצת משרד הבריאות.

כמו כן יש לחסן אותם נגד כלבת, והוראות הנוגעות לחיסון כלבת מעוגנות בחוק ומצוינות בפקודת הכלבת. כן, גם חתולים נכללים בפקודת הכלבת ולכן אין לוותר על חיסון כלבת שנתי. אך חיסון כלבת אינו החיסון היחיד שמומלץ לחתולים. יש עוד כמה חיסוני שגרה שעשויים לשמור על הבריאות של חתולי הבית, ומומלץ לא לוותר עליהם. מטפלים בחתולי בית? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת על חיסוני השגרה לחתולים. 

חיסוני השגרה המומלצים לחתולי בית

החיסונים השגרתיים המומלצים לחתולי בית כוללים את חיסון ה-FVRCP המגן מפני דלקת רינוטרכאיטיס נגיפית של חתולים, קליציווירוס ופנלוקופניה; חיסון הכלבת, המחויב בארץ על פי חוק ומעוגן בפקודת הכלבת; חיסון FeLV, המגן מפני וירוס לוקמיה חתולית; חיסונים משולשים או מרובעים כמו וירוס קליצי, חתלתלת וכלמידה. כדאי להתחיל לחסן את חתולי הבית בגיל ארבעה חודשים ולתת חיסוני דחף מדי שנה כדי לשמור על היכולת של החתולים לייצר נוגדנים למחלות השונות.

למה חשוב להתייעץ עם הווטרינר לפני כל חיסון?

אם אתם מאמצים חתולי בית, חשוב שתבקרו בקביעות במרפאת הווטרינר ותתייעצו עימו לגבי החיסונים המומלצים לחתולים שלכם כיוון שרשימת החיסונים עשויה להשתנות לפי לגיל החתול, בריאותו ואורח חייו, וכיוון שמשרד החקלאות עשוי להוסיף חיסונים חדשים לרשימת חיסוני השגרה או לגרוע ממנה חיסונים שאינם מומלצים. 

אל תשכחו לשאול על תופעות לוואי 

לפני שאתם מביאים את החתול שלכם למרפאת הווטרינר ומחסנים אותו בכל אחד מחיסוני השגרה, כדאי שתבררו מהן תופעות הלוואי האפשריות של כל חיסון. יש חתולים שעלולים לפתח תופעות לוואי קלות כמו עייפות או רגישות מקומית, ויש חתולים שעלולים לפתח תגובות חמורות יותר. תמיד מומלץ להביע את דאגתכם בפני הווטרינר ולבקש ממנו לפרט לא רק את תופעות הלוואי של החיסונים השונים אלא גם את החומרים שמרכיבים אותם. 

האם אפשר לוותר על חיסוני השגרה לחתולים?

אומנם יש חיסוני שגרה שאפשר לוותר עליהם, אך בדרך כלל זה לא מומלץ. חיסוני שגרה הם נדבך בסיסי בטיפול אחראי בחיות מחמד בכלל ובחתולים בפרט ויכולים  להגן על הבריאות של החתול שלכם וגם על הבריאות של חתולים אחרים שבאים איתם במגע.

איך לשמור על בריאות החתולים?

מלבד חיסוני השגרה אפשר לשמור על הבריאות של חתולי הבית עם תזונה מזינה ומאוזנת, פעילות גופנית סדירה ושמירה על היגיינה באמצעות טיפוח שוטף וניקוי ארגז החול. ביקורים תדירים במרפאת הווטרינר יעזרו לכם לזהות בעיות בריאותיות בשלב מוקדם ולמנוע התפתחות של בעיות חמורות.

בשיתוף אתר https://www.dr-eran-ziv.co.il/

אודות כותב המאמר

התוכן באתר חתוליק נכתב על ידי כותבים וחובבי חתולים שונים. התוכן בא להעניק ידע רחב בתחום החתולים, כדי שכל מי שמחפש חתול יוכל למצוא את הסוג המושלם בשבילו. למידע נוסף אתם מוזמנים להיכנס לעמוד האודות שלנו.

סוגי חתולים פופולריים